form_maker - en to it translation catalogue (343 entries)

en:  value must be between
it:  valore deve essere compreso tra

en: %s advises: Install brand new FREE %s plugin to keep your forms and website safe.
it: %s consiglia: Installa un nuovo plug-in GRATUITO%s per mantenere i tuoi moduli e il tuo sito web al sicuro.

en: %s of %s submissions are not shown, as the field you sorted by is missing in those submissions.
it: % s di% s immissioni  non sono mostrate, in quanto il campo che hai ordinato manca in quelle immissioni.

en: ADVANCED
it: AVANZATO

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Field
it: Aggiungi campo

en: Address
it: Indirizzo

en: Alignment
it: Allineamento

en: All the fields of Form Maker plugin are highly customizable, which allows you to change almost every detail in the form and make it look exactly like you want it to be.
it: Tutti i campi del plug-in Form Maker sono altamente personalizzabili, il che consente di modificare quasi tutti i dettagli del modulo e farlo sembrare esattamente come lo si desidera.

en: Allow %s to collect some usage data. This will allow  you to get more out of your plugin experience - get awesome customer support, receive exclusive deals and discounts on premium products and more. You can choose to skip this step, %s will still work just fine.
it: Permetti a% s di raccogliere alcuni dati di utilizzo. Ciò ti consentirà di ottenere di più dalla tua esperienza con i plug-in: ottenere un fantastico supporto clienti, ricevere offerte esclusive e sconti su prodotti premium e altro ancora. Puoi scegliere di saltare questo passaggio,% s funzionerà lo stesso.

en: Appearance
it: Aspetto

en: April
it: Aprile

en: Are you sure you want to clear saved data?
it: Sei sicuro di voler cancellare i dati salvati?

en: Arithmetic Captcha
it: Captcha aritmetico

en: Aug
it: Ago

en: August
it: Agosto

en: BASIC FIELDS
it: CAMPI DI BASE

en: Back to Form
it: Torna al modulo

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background Position
it: Posizione sfondo

en: Background Repeat
it: Ripeti sfondo

en: Background Size
it: Dimensioni Sfondo

en: Background URL
it: URL dello sfondo

en: Block IPs
it: Blocca IP

en: Blocked
it: Bloccato

en: Blocked IPs
it: IP Bloccati

en: Blocking IPs
it: Bloccando gli IP

en: Border
it: Bordo

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Border Type
it: Tipo di bordo

en: Border Width
it: Larghezza Bordo

en: Bottom
it: In basso

en: Box Shadow
it: Ombra del riquadro

en: Buttons
it: Pulsanti

en: CONGRATS! You've successfully installed %s WordPress plugin.
it: Congratulazioni! Hai installatto correttamente il plugin di Wordpress %s.

en: Can not upload this type of file
it: Impossibile caricare questo tipo di file

en: Canceled
it: Annullato

en: Center
it: Centra

en: Checked Parameters
it: Parametri controllati

en: Choices
it: Scelte

en: City
it: Città

en: Cleared
it: Azzerato

en: Cleared by payment review
it: Autorizzata dalla recensione di pagamento

en: Close(Minimize) Button
it: Pulsante Chiudi (Riduci)

en: Color
it: Colore

en: Completed
it: Completato

en: Configuring Form Options
it: Configurando in Opzioni

en: Connection type
it: Tipo di connessione

en: Content
it: Contenuto

en: Country
it: Paese

en: Country List
it: Lista dei paesi

en: Create new form
it: Crea un nuovo modulo

en: Create responsive, highly configurable sliders with various effects for your WordPress site.
it: Google Maps WD è uno strumento intuitivo per la creazione di mappe di Google con marcatori avanzati, livelli personalizzati e sovrapposizioni per il tuo sito web.

en: Creating a new Form
it: Crando un nuovo modulo

en: Custom Button
it: Tasto personalizzato

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Customizable Fields
it: Campi personalizzabili

en: Date
it: Data

en: Date Range
it: Intervallo date

en: Date of Birth
it: Data di nascita

en: Dec
it: Dic

en: December
it: Dicembre

en: Default
it: Predefinita

en: Delete
it: Delete (Elimina)

en: Deleted
it: Cancellato

en: Denied
it: Negato

en: Description Parameters
it: Parmetri della descrizione

en: Description of The Form Fields
it: Descrizione del campo Modulo

en: Do you want to delete selected item?
it: Vuoi eliminare l'elemento selezionato?

en: Do you want to delete selected items?
it: Vuoi cancellare gli elementi selezionati?

en: Done
it: Fatto

en: Dropdown additional
it: Dropdown aggiuntivo

en: Duplicate
it: Duplica

en: Easy to Use
it: Facile da usare

en: Edit Field
it: Modifica Campo

en: Email address
it: Indirizzo Email

en: Error, email was not sent.
it: Errore, e-mail non è stato inviato.

en: Error, file cannot be moved.
it: Errore, il file non possono essere spostati.

en: Error, incorrect Security code.
it: Errore, codice di protezione errato.

en: Failed
it: Fallito

en: February
it: Febbraio

en: Field is required
it: Il campo è obbligatiorio

en: File Upload
it: Carica File

en: Font Family
it: Famiglia di Caratteri

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: Font Style
it: Stile Carattere

en: Font Weight
it: Larghezza carattere

en: Footer Parameters
it: Parametri del piè di pagina

en: Form Maker is a modern and advanced tool for creating WordPress forms easily and fast.
it: Form Maker è uno strumento moderno e avanzato per la creazione di moduli WordPress in modo facile e veloce.

en: Form Maker plugin is a modern and advanced tool for easy and fast creating of a WordPress Form. The backend interface is intuitive and user friendly which allows users far from scripting and programming to create WordPress Forms.
it: Il plug-in Form Maker è uno strumento moderno e avanzato per la creazione rapida e semplice di un modulo WordPress. L'interfaccia di back-end è intuitiva e facile da usare che consente anche agli utenti, non esperti di scripting e dalla programmazione, di creare moduli WordPress.

en: Forms
it: Moduli

en: Fr
it: Ve

en: Free version is limited
it: La versione gratuita è limitata

en: Fri
it: Ven

en: Friday
it: Venerdi

en: From
it: Da

en: General Buttons
it: Pulsanti generali

en: General Parameters
it: Parametri globali

en: Get %s
it: Ordina %s

en: Get ReCaptcha Site and Secret Keys
it: Ottieni ReCaptcha Site e Secret Keys

en: Get all 11 themes
it: Ricevi tutti gli 11 temi

en: Global Parameters
it: Parametri globali

en: Google Maps WD is an intuitive tool for creating Google maps with advanced markers, custom layers and overlays for   your website.
it: Google Maps WD è uno strumento intuitivo per la creazione di mappe di Google con marcatori avanzati, livelli personalizzati e sovrapposizioni per il tuo sito web.

en: Grades
it: Gradi

en: Grading
it: Valutazione

en: Header
it: Intestazione

en: Height
it: Altezza

en: Held
it: Sospeso

en: Hidden Input
it: Input invisibile

en: Hide Filters
it: Nascondi Filtri

en: Hover Parameters
it: Parametri di Hover

en: I've already left a review
it: Ho già lasciato una recensione

en: Image Parameters
it: Parametri dell' immagine

en: In progress
it: In corso

en: Inputbox
it: InputBox

en: Installing
it: Installando

en: Jan
it: Gen

en: January
it: Gennaio

en: Jul
it: Lug

en: July
it: Luglio

en: Jun
it: Giu

en: June
it: Giugno

en: LAYOUT FIELDS
it: CAMPI LAYOUT

en: Leave A Review?
it: Lascia una recensione?

en: Leave empty to set the width to 100%.
it: Lasciare vuoto per impostare la larghezza al 100%.

en: Left
it: Sinistra

en: Line Height
it: Altezza della line

en: List of plugins
it: Lista dei plugin

en: Managing Submissions
it: Gestendo gli invii

en: Map
it: Mappa

en: March
it: Marzo

en: Margin
it: Margine

en: Mark on Map
it: Segna sulla mappa

en: May
it: Mag

en: Maybe Later
it: Forse più tardi

en: Minimize Text
it: Riduci a icona il testo

en: Mo
it: Lu

en: Mon
it: Lun

en: Monday
it: Lunedi

en: More details
it: Altri dettagli

en: Multi-Page Forms
it: Moduli a più pagine

en: Multiple Choice
it: Scelta Multipla

en: N/A
it: Non disponibile

en: Name
it: Nome

en: Never show again
it: Non mostrare più

en: Next
it: Successivo

en: Next Button Parameters
it: Pulsante prossimi parametri

en: No %s found.
it: Nessun %s trovato.

en: Not set
it: Non impostato

en: Nothing found.
it: Nulla è stato trovato.

en: Nothing was submitted.
it: Nulla è stato presentato.

en: November
it: Novembre

en: Number
it: Numero

en: Number of items per page:
it: Numero di oggetti per pagina:

en: Oct
it: Ott

en: October
it: Ottobre

en: On hold
it: In attesa

en: Oops! Seems like you installed the update over a quite old version of Form Maker. Unfortunately, this version is deprecated.<br />Please contact Web-Dorado support team at support@web-dorado.com. We will take care of this issue as soon as possible.
it: Oops! Sembra che tu abbia installato l'aggiornamento su una versione piuttosto vecchia di Form Maker. Purtroppo, questa versione è obsoleta. <br /> Si prega di contattare il team di supporto di Web-Dorado all'indirizzo support@web-dorado.com. Ci faremo carico di questo problema il prima possibile.

en: Options
it: Opzioni

en: Organize and publish your events in an easy and elegant way using Event Calendar WD.
it: Organizza e pubblica i tuoi eventi in modo semplice ed elegante utilizzando il Calendario eventi WD.

en: Other
it: Altro

en: Overview
it: Anteprima

en: PAYMENT
it: PAGAMENTO

en: Padding
it: Margine interno

en: Page
it: Pagina

en: Pagination
it: Paginazione

en: Paid
it: Pagato

en: Paragraph Text
it: Testo Paragrafo

en: Partially refunded
it: Parzialmente rimborsato

en: Password values don't match
it: I valori delle password non corrispondono

en: Payment Multiple Choice
it: Pagamento scelte multiple

en: Payment Select
it: Pagamento selezionato

en: Payment Single Choice
it: Pagamento singola scelta

en: Pending verification
it: In attesa di verifica

en: Percentage
it: Percentuale

en: Phone
it: Telefono

en: Phone-Area Code
it: Prefisso

en: Photo Gallery is a fully responsive WordPress Gallery plugin with advanced functionality.
it: Photo Gallery è un plug-in di WordPress completamente responsive con funzionalità avanzate.

en: Placed
it: Collocato

en: Please select the field!
it: Si prega di selezionare il campo!

en: Please update the %s add-on to start using.
it: Si prega di aggiornare il componente aggiuntivo%s per iniziare a utilizzare.

en: Please update the %s add-ons to start using.
it: Aggiorna i componenti aggiuntivi di%s per iniziare a utilizzare.

en: Position
it: Posizione

en: Postal / Zip Code
it: CAP

en: Premium is expensive
it: Premium è cara

en: Prev
it: Precedente

en: Previous Button Parameters
it: Pulsante precedenti parametri

en: Price
it: Prezzo

en: Processing
it: In lavorazione

en: Publish
it: Pubblica

en: Publishing Submissions
it: Pubblicando gli invii

en: Publishing the Created Form
it: Pubblicardo il modulo creato

en: Quantity
it: Quantità

en: Range
it: Intervallo

en: Rate
it: Tasso

en: Rating
it: Valutazione

en: Recaptcha
it: ReCaptcha

en: Receive Copy
it: Ricevi copia

en: Refunded
it: Rimborsato

en: Refused
it: Rifiutato

en: Removed
it: Rimosso

en: Required
it: Richiesto

en: Returned
it: Ritornato

en: Reversed
it: Invertito

en: Right
it: Destra

en: Sat
it: Sab

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save 70%
it: Risparmia l'80%

en: Save 80%
it: Risparmia l'80%

en: Section
it: Sezione

en: Section Column Parameters
it: Parametri colonna sezione

en: Section Parameters
it: Parametri sezione

en: Select
it: Seleziona

en: Selecting Options from Database
it: Selezionando Opzioni dal Dtabase

en: Sep
it: Set

en: September
it: Settembre

en: Shipping
it: Spedizione

en: Show Filters
it: Visualizza Filtri

en: Show Matrix
it: Visualizza Matrix

en: Show on Map
it: Mostra sulla mappa

en: Simple Captcha
it: Captcha semplice

en: Single Choice
it: Scelta Singola

en: Single Line Text
it: Singola linea di testo

en: Site URL
it: URL sito

en: Slider
it: Cursore

en: Something went wrong when trying to display this form.
it: Qualcosa è andato storto durante il tentativo di visualizzare questo modulo.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
it: Mi dispiace, non sei abilitato ad accedere a questa pagina.

en: Spider Event Calendar is a highly configurable product which allows you to have multiple organized events.
it: Spider Event Calendar è un prodotto altamente configurabile che ti consente di organizzare eventi multipli.

en: Stars
it: Stelle

en: State / Province / Region
it: Stato / Provincia / Regione

en: Steps
it: Passi

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Street Address Line 2
it: Via Riga indirizzo 2

en: Stripe
it: Strisce

en: Su
it: Do

en: Submissions
it: Invii

en: Submit
it: Invia

en: Submit Your  Idea
it: Invia il tuo sugerimento

en: Sun
it: Dom

en: Sunday
it: Domenica

en: Support
it: Supporto

en: Support Forum
it: Forum di Supporto

en: Sure! I'd love to!
it: Sicuro! Mi piacerebbe!

en: Table of Fields
it: Tabella dei campi

en: Technical problems / hard to use
it: Problemi tecnici / difficoltà d'uso

en: Temporary deactivation
it: Blocco temporaneo

en: Temporary hold
it: Blocco temporaneo

en: Text Align
it: Allinea testo

en: Text Width
it: Larghezza testo

en: Th
it: Gi

en: The
it: L'

en: The
it: Il

en: The WordPress Form Maker plugin comes with a wide range of customizable themes. You can choose from a list of existing themes or simply create the one that better fits your brand and website.
it: Il plug-in WordPress Form Maker è dotato di una vasta gamma di temi personalizzabili. Puoi scegliere da un elenco di temi esistenti o semplicemente creare quello che meglio si adatta al tuo marchio e al tuo sito web.

en: The captcha already has been created.
it: Il Captcha è stato creato.

en: The email addresses don't match
it: Gli indirizzi email non corrispondono

en: The form you are trying to view does not have Embedded display type.
it: Il modulo che stai cercando di visualizzare non ha il tipo di visualizzazione Embedded (integrato).

en: The form you are trying to view has been unpublished.
it: Il modulo che stai cercando di visualizzare non è stato pubblicato.

en: The free version is limited up to 7 fields to add. If you need this functionality, you need to buy the commercial version.
it: La versione gratuita è limitata a un massimo di 7 campi. Se hai bisogno di più campi devi acquistare la versione commerciale.

en: The year must be between %s and %s
it: L'anno  deve essere compreso tra %s e %s

en: Themes
it: Temi

en: This field %s requires a unique entry.
it: Questo campo %s richiede un' unica immissione e questo valore è stato già inserito.

en: This is not a valid date format.
it: Questo non è un formato di data.

en: This is not a valid date value.
it: Questo non è un formato di data valido.

en: This is not a valid email address.
it: Questo non è un indirizzo email valido.

en: This is not a valid number value.
it: Questo non è un numero valido.

en: This is not a valid time value.
it: Questo non è un formato di data valido.

en: This responsive form maker plugin is one of the most easy-to-use form builder solutions available on the market. Simple, yet powerful plugin allows you to quickly and easily build any complex forms.
it: Questo plug-in responsive è una delle soluzioni di creazione di moduli più facili da usare disponibili sul mercato. Il plug-in semplice ma potente consente di creare rapidamente e facilmente qualsiasi modulo anche complesso.

en: This theme is outdated. Theme Options are only available in new themes provided by Form Maker. You can use Custom CSS panel to edit form styling, or alternatively select a new theme for your form.
it: Questo tema è obsoleto. Le opzioni tema sono disponibili solo in nuovi temi forniti da Form Maker Puoi utilizzare il pannello CSS personalizzato per modificare lo stile del modulo o in alternativa selezionare un nuovo tema per il modulo.

en: Thu
it: Gio

en: Thursday
it: Giovedi

en: Time
it: Orario

en: Title
it: Titolo

en: Title Parameters
it: Parametri del titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To
it: Per

en: To use this feature, please go to Form Options > Payment Options and select "Stripe" as the Payment Method.
it: Per utilizzare questa funzionalità, vai al modulo Opzioni > Opzioni di pagamento e selezionare "Stripe" come metodo di pagamento.

en: Today
it: Oggi

en: Toggle panel:
it: Attiva/Disattiva il riquadro:

en: Top
it: In alto

en: Total
it: Totale

en: Tu
it: Ma

en: Tue
it: Mar

en: Tuesday
it: Martedi

en: Type
it: Tipo

en: USER INFO FIELDS
it: CAMPI DI INFORMAZIONI UTENTE

en: Unblock IPs
it: IP sbloccati

en: Unblocked
it: Sbloccati

en: Unclaimed
it: Non reclamato

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Uninstall %s
it: Disinstalla %s

en: Unpublish
it: Imposta come non pubblicato

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Update
it: Aggiorna

en: Upgrading to paid version
it: Aggiornando alla versione a pagamento

en: User Guide
it: Guida utente

en: Value must be between
it: Il valore deve essere compreso tra

en: Verification link is invalid.
it: Link di verifica non è valido.

en: WD Instagram Feed is a user-friendly tool for displaying user or hashtag-based feeds on your website.
it: WD Instagram Feed è uno strumento intuitivo per la visualizzazione di feed, basati su hashtag o utente, sul tuo sito web.

en: We
it: Me

en: We hope you've enjoyed using WordPress %s! Would you consider leaving us a review on WordPress.org?
it: Speriamo che abbiate gradito utilizzando WordPress% s! Vuoi prendere in considerazione lasciandoci una recensione su WordPress.org?

en: Wed
it: Mer

en: Wednesday
it: Mercoledi

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome to %s
it: Benvenuto a %s

en: Width
it: Larghezza

en: Width (for scrollbox, popup form types)
it: Larghezza (per scrollbox, tipi di moduli popup)

en: Width (for topbar form type)
it: Larghezza (per il modulo della barra in alto)

en: With the form builder plugin you can create muilti-page forms. Simply use the page break field to separate the pages in your forms.
it: Con il plugin per la creazione di moduli è possibile creare moduli a pagina muilti. Usa semplicemente il campo di separazione della pagina per separare le pagine nei tuoi moduli.

en: WordPress calendar plugin
it: WordPress plugin calendario

en: WordPress slider plugin
it: Google Maps WD è uno strumento intuitivo per la creazione di mappe di Google con marcatori avanzati, livelli personalizzati e sovrapposizioni per il tuo sito web

en: Wordpress form builder plugin
it: Wordpress plugin per generare moduli (form)

en: Wordpress version
it: Versione Wordpress

en: Yes
it: Si

en: You can view the submissions for each form you have. The plugin allows to view submissions statistics, filter submission data and export in csv or xml formats.
it: Puoi visualizzare gli invii per ogni modulo che hai. Il plug-in consente di visualizzare le statistiche di invio, filtrare i dati di invio ed esportarli nei formati csv o xml.

en: You cannot select former dates. Choose a date starting from the current one.
it: Non è possibile selezionare le date precedenti. Scegliere una data a partire da quello in corso.

en: You have no permission to view submissions.
it: Non hai il permesso di visualizzare presentazioni.

en: You have no permissions to download
it: Non hai il permesso di scaricare.

en: You may contact us by filling in this form or by email %s any time you need professional support or have any questions. You can also fill in the form to leave your comments or feedback.
it: Puoi contattarci compilando questo modulo o via email% s ogni volta che hai bisogno di supporto professionale o hai domande. Puoi anche compilare il modulo per lasciare i tuoi commenti o feedback.

en: You must select a form
it: Selezionare almeno un modulo

en: You must select at least one item.
it: Selezionare almeno un elemento.

en: Your email address is already verified.
it: Il tuo indirizzo e-mail è già verificato.

en: Your email has been successfully verified.
it: Il tuo indirizzo email è stato verificato con successo.

en: Your email verification has timed out.
it: La verifica e-mail è scaduto.

en: Your form was successfully submitted.
it: Il modulo è stato inviato correttamente.

en: Your ip is blacklisted. Please contact the website administrator.
it: Il tuo ip è nella lista nera. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: Your name &
it: Tuo nome &

en: Your score should be less than
it: Il tuo punteggio deve essere inferiore a

en: deleted
it: cancellato

en: display options
it: visualizza opzioni

en: duplicated
it: duplicato

en: e.g.
it: e.s.

en: e.g. 3px 5px or 3% 5%
it: e.s. 3px 5px o 3% 5%

en: e.g. 5px 10px or 5% 10%
it: ad es. 5px 10px o 5% 10%

en: field is required.
it: campo è obbligatorio.

en: for
it: per

en: only
it: solo

en: options
it: opzioni

en: published
it: pubblicato

en: unpublished
it: nonn pubblicato

en: value must be between
it: valore deve essere compreso tra
